Pure varianta haute route
Haute route má více variant, v létě se též chodí pěšky. My zvolili trasu označovanou jako „pure“, což je přechod bez jakékoliv dopravní dopomoci, nebo usnadnění. Když nás při výstupu do posledního sedla Valpelline ohromil Matterhorn svou blízkostí a přítomností, spadlo z nás napětí, jestli to všechno zvládneme a jízda do Zermattu byla opravdovým požitkem.
Haute route Gran Lui
Haute route v této variantě, která se označuje také jako „Gran Lui / Grande Luy“ jsem šla dvakrát, v březnu 2019 a v dubnu 2023, kdy jsem s sebou vzala i svého šestnáctiletého syna Matěje. Byl nejen nejmladším členem výpravy, ale i nejmladším hostem na všech horských chatách (mladí po horách nějak nechodí, věkový průměr se pohybuje 40 let výš). Přechod pojal jako správný teenager s intelektuální převahou - vyvezl s sebou totiž Kateřinu Tučkovou a Tolkiena v originále, rozumějte dvě knihy: Žítkovské bohyně a Pána prstenů druhý díl – The two towers. Bylo to přes mé námitky a „zkušené“ rady horolezkyně a matky. Před spaním s nimi za světla čelovky poctivě trávil několik dlouhých minut. Abychom byli úplně fér, zmíněné knihy dohromady neváží více než výkonnější power banka.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa z Argentiére (Chamonix) přes sedla Chardonnet a Saleina na chatu Cabane Trient.









Časový plán
1. den: Z Chamonix přes sedlo Chardonnet na chatu Trient.
2. den:Z chaty Trient přes sedlo Grande Lui do La Fouly.
3. den:Z La Fouly přes sedlo Fonteinte do kláštera Saint Bernard.
4. den:Z kláštera Saint Bernard na chatu Valsorey.
5.den: Z Valsorey na chatu Chanrion, v roce 2023 z Valsorey přes ledovec Otemma až na chatu Vignettes
6.den: Z chaty Chanrion přes Pigne d’Arolla na chatu Vignettes, v roce 2023 z chaty Vignettes přes Arollu na chatu Bertol.
7.den: Z chaty Vignettes přes Col de Valpelline do Zermatu, v roce 2023 z chaty Bertol přes Tete Valpelline do Zermatu
Kdy tam nechoďte
Pokud chcete Haute route z Chamonix do Zermattu absolvovat, potřebujete být nejen lyžaři, ale částečně i lezci, respektive umět občas něco přelézt, nebát se expozice a připravit se na to, že týden strávíte v přezkáčích a v sedáku ověšeném ledovcovou výbavou. Také vám nesmí vadit, že se pár dnů neumyjete (na chatách většinou není voda). Na trek samozřejmě nechoďte, pokud nemáte na týden jasnou předpověď a přijatelný lavinový stupeň. V druhém případě byl ten náš při odjezdu z Čech na stupni čtyři, což znamená, že máte sedět na zadku. Rozhodli jsme se počkat dva dny a strávili den lyžováním ve středisku Verbier a druhý den fenomenálním 22 km dlouhým sjezdem Vallée Blanche.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa z Cabane Trient přes sedlo Grand Lui do La Fouly











Výbava na ledovec i slaňování
Lano jsme v obou případech prakticky nevyužili, v tom druhém jsme ho celou dobu jen tahali v batohu, v tom prvním se nám hodilo jedinkrát - první den, v Col du Chardonnet; které bylo jeden led a museli jsme ho slanit. Přesto je lano s sebou nutností. Ledovec se při našich obou trasách jevil jako kompaktní masa, což je samozřejmě iluze, ale když máte nějakou tu zkušenost, jste schopni posoudit, kdy máte chodit v lanovém družstvu. Velké množství trhlin je až v poslední úseku u Matterhornu, kde už ale jedete dolů.
Mačky, cepín, haršajsny
Co jsme rozhodně využili, jsou haršajzny, mačky a cepín, prudší úseky se jinak chodit nedají, záleží vždy, kdo tam byl před vámi, jestli jsou do sedel prošlapané “schody” a kolik aktuálně nasněžilo.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa z La Fouly k hospicu v průsmyku Gd-St-Bernard









Padnoucí lyžáky nad zlato
Co se týče bot, je to opravdu o týdnu stráveném v přezkáčích, jiné boty nevyužijete a nemá ani je tahat s sebou, na chatách jsou k dispozici erární kroksy a smrad z nohou musíte beztak vydržet. Merinové ponožky jsou bezvadné, ale nezmůžou všechno. My ženy samozřejmě smrdíme daleko méně, ale zase nás je na chatách pět a půl. Matěj měl s sebou sprej na nohy, za což se mu zbylá část pánské posádky smála, ale kdekdo si ho rád půjčil.
Veškeré oblečení máte v zásadě celou dobu na sobě, na převlečení se hodí suché termo tričko.
Lavinový batoh?
Doporučila bych určitě i lavinový batoh, i když někteří lidé ho na haute route neberou, ta trasa ho vyloženě nevyžaduje. Svatá trojice je samozřejmě nutnost, stejně jako funkční lékárna, zlikvidované budete mít hlavně nohy, ať máte přezkáče jakkoliv “vypečené”, vychozené a já nevím co.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa ze sedla Grand Saint Bernard na chatu Cabane Valsorey








Dostatečná lékárnička
V lékárně má většina lidí vychytané to své jisté a osvědčené, určitě je dobré mít analgetika, přece jen se pohybujete ve výšce mezi třemi a čtyřmi tisíci metrů, kde může pěkně třeštit hlava. Při druhé výpravě se mi rozjel zánět dutin. Byla to vyloženě smůla, při odjezdu z Čech jsem CPR testem zjistila, že jsem zralá na antibiotika. Pokusila jsem se z toho dostat první tři dny, kdy jsme čekali kvůli vysoké lavinovce, ale bylo to samozřejmě málo. Na trasu jsem vyrazila, ale od kláštera jsem musela na dva dny sjet do údolí, protože jednak můj výkon za moc nestál, jednak bolest hlavy se nedala vydržet
S horským vůdcem nebo na vlastní pěst?
Většina skupin se vydává na přechod s guidem, což je jistě vždy k doporučení a tak nějak větší záruka, že se vám nic nestane. Pro mě osobně se tím ztratí i nějaké to kouzlo, vlastní rozhodování a plánování. S guidem jsou každopádně všechny vysokohorské túry “jiný level”.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa od chaty Valsorey přes Plateau Couloir na chatu Cabane Chanrion










Kudy tudy
Ohledně mapových podkladů je v dnešní rozvinuté technologické době několik možností, jak se na cestu připravit a mít zajištěnou navigaci i v případě, že nebude vidět na krok. Osobně považuji za nejpraktičtější nahrání gpx túr do hodinek a do mobilu. GPS navigaci - myslím takovou tu velkou tlačítkovou - mám už několik let doma v šuplíku, nechce se mi tahat, navíc práce s ní je k umření, když už si člověk zvykl na lepší UI. Hodinky fungují spíš pro rychlý pohled při chůzi. V mobilu potřebujete mít rozumnou aplikaci s patřičnou topo mapou staženou pro použití v offlinu (já používám Locus, ale nikomu ho nevnucuji). Mapy.cz jsou moc fajn, hlavně na plánování - gpx do mobilní verze dostanete, ale pro import potřebujete mít holý track, bez waypointů. Pokud budete mít ještě powerbanku, vždycky plánujte, co z toho si můžete dovolit úplně vybít, na chatách se totiž šetří proudem, takže vás nechají nabíjet často jen jedno zařízení, přednost navíc mají guidi.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa od chaty Cabane Chanrion na chatu Cabane Vignettes







Co je zvládnutelné?
Za nejnáročnější výstup pro sebe osobně považuji nekonečné šlapání v odpoledním slunci k chatě Valsorey - 800 výškových metrů. Ten den se náš celkový denní limit blížil ke 2000 m převýšení, což považuji za hraniční a víc bych chodit nechtěla, jsou nicméně borci, kteří celou haute route zvládnou za dva dny.
Různé variace
Při druhé verzi jsme vyzkoušeli vynechat chatu Chanrion. Jste na ní totiž dost rychle a pak prosedíte celé odpoledne před ní. Koordinovala jsem kluky zezdola, protože jsem na dva dny odpadla s tím zánětem dutin, a doporučila jim napálit to rovnou přes ledovec Otemma na chatu Vignettes. Pamatovala jsem si, že je to nekonečné mírné stoupání, ale též, že je to bezpečná cesta, což kluci potvrdili. Ta etapa je nicméně náročná, protože celkové převýšení se opět pohybuje kolem dvou kilometrů a těch dlouhých deset kilometrů po ledovci je opravdu dost psychické utrpení.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa od chaty Cabane Vignettes na Cabane Bertol








Únik do civilizace
Popíšu ještě můj návrat do civilizace od kláštera v sedle Grand Saint Bernard, protože je to vyzkoušená ústupová varianta. Sjela jsem k tunelu na E27 a pak asi 10 km šlapala do vesnice Bourg-Saint-Pierre podél jezera a lesem. Z Bourg-Saint-Pierre jede jednou za den autobus a vlakem se dostaneme do Martigny, kde jsme měli auto. Na kluky jsem se pak za dva dny napojila v Arolle, kam jsem musela opět vlakem a busem, ale aspoň jsem mezitím převezla auto do Vispu, do cíle.
Umístění auta a logistika
Kde nechat auto, bude první věc při plánování, kterou budete řešit. Za týden totiž přejdete hory. Parkovat auto v Martigny není špatná volba, protože vlaky mezi Vispem, Sionem a Martigny doslova sviští.
Další varianta je nechat ho v cíli, nebo na startu, nebo mít auta dvě. Dá se též objednat hromadné taxi z Vispu do Argentiere, což jsme udělali v prvním případě a cenově to vyšlo levněji než vlak. Nejlepší je podívat se těsně před tím na aktuální ceny a zařídit se podle vašich preferencí.
Bukování chat
Rezervovat noclehy v horských chatách je třeba s velkým předstihem, protože bývají plné, týká se to hlavně Vignettes, která je dostupná z Arolly a je cílem víkendových výletů. Na poslední chvíli se chaty dají případně zrušit, bývá to 48 hodin dopředu - vždy kontrolujte podmínky SAC https://www.sac-cas.ch/, abyste neřešili, že vám z karty stáhnou peníze, případně nezpůsobili to, že blokujete někomu místo. Kapacitně se chaty celkem liší – od maličké Valsorey pro sotva 40 lidí, po tu velkou Vignettes.
Fotoinspirace Haute Route Chamonix - Zermatt. Etapa od chaty Cabane Bertol do cílového Zermattu














Pro odpůrce globálního oteplování
Ledovec závratně mizí téměř před očima, což bohužel musím konstatovat i ze své vlastní zkušenosti. Tam, kde jsem ho zažila před čtyřmi pěti lety, už prostě není, jste najednou na holé skále, a je to nejen smutné až depresivní, ale též nepraktické, protože musíte ověřovat všechny informace, které jste si načetli. Může se totiž stát, že nějaký úsek trasy už neprojdete, protože se tam odrhl ledovec, či jeho odtrh hrozí.
Příští Haute route zkusíme naplánovat zase po jiných chatách.
Děkuji především Liborovi Fojtkovi (členovi druhé výpravy a profesionálnímu fotografovi) za skvělé fotky a přikládám svůj sestřih z gopro kamery.